poniedziałek, 4 czerwca 2012

Wystawa "Sztuka komiksu?"


15 czerwca  od godziny 18 zapraszamy na otwarcie wystawy "Sztuka komiksu?" 

Kilka słów wyjaśnienia od Galerii:

"Komiks, jak twierdzą jego najbardziej uznani teoretycy jest przede wszystkim opowieścią – opowiada pewną historię, ale opowiada w sposób szczególny, nie jest bowiem ona wyrażona tylko słowem, ani tylko obrazem, ale jest współgraniem tych dwóch elementów. Trwają niekończące się spory co w komiksie ważniejsze – słowo czy obraz. Thierry Groensteen twierdzi, że to, co fundamentalne dla komiksu, to relacyjna gra ustanowiona pomiędzy obrazami. Nie podlega dyskusji, pomimo różnych prób uchwycenia „istoty” komiksu, że jest to osobne, spójne medium, specyficzny język artystyczny. Pokazanie tej wyjątkowości jest głównym celem prezentowanej wystawy.

Uznaliśmy, że refleksja dotycząca tego języka będzie bardziej pełna kiedy obok typowych dokonań zaprezentujemy prace z pogranicza, gdy odwołamy się do pewnego rodzaju wizualnej opowieści. Dlatego główny wątek wystawy stanowi dokonanie grupy artystycznej Gili Gili będące zawartością magazynu ilustrowanego, a opowieść nosi tytuł Zazdrość i medycyna.

Jeden z twórców, Dariusz Vasina, scharakteryzował ją w następujący sposób: „Zazdrość i medycyna to skomplikowane relacje męsko-damskie. Ich sfera fizyczna i emocjonalna. Rozbuchany erotyzm i chłodna kalkulacja. Uczucia, którym ulegamy tak często, jak często nie jesteśmy w stanie nad nimi zapanować. Ten temat to mężczyźni, rozhisteryzowane ćmy tłoczące się wokół femme fatale. Ten temat to kobiety w rozpaczy na wieść o śmierci Rudolfa Valentino. Ten temat to my, bezradni na łupinie orzecha w wielkim gotującym się oceanie uczuć, szarpani przez wiatry namiętności, wciągani przez wiry intelektualnych pułapek, rzucani przez fale skrajnych emocji. Tak jak pisał Michał Choromański, nic dodać, nic ująć. Po prostu Zazdrość i medycyna”.  "15 czerwca – 15 lipca 2012 - Sala Poplenerowa 
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Wernisaż wystawy 15 czerwca, godz. 18.00
Zwiedzanie od godz. 20.00 (Noc Kulturalna)
 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz